Zdrowie

Hipnoza – zastosowanie w stomatologii oraz korzyści dla pacjentów z zmagających się w detofobią

 

Hipnoza pochodzi od greckiego słowa i oznacza sen. Nie jest tak do końca, ponieważ podczas hipnozy mózg człowieka jest w stanie alfa, czyli w początkowych okresie snu, wtedy mózg osiąga poziom najwyższej relaksacji i spokoju. To moment najprzyjemniejszej fazy snu, kiedy działa pełna świadomość, zewnętrzne dźwięki są słyszalne, ale już nie przeszkadzają, nie są przykre ani uciążliwe, czujemy się błogo, bezpiecznie, spokojnie i osiągamy stan relaksu- transu. Ten etap zostaje zatrzymany przez całą sesję hipnozy, osoba nie traci kontroli na tym co się dzieje, pozostaje w świadomości, wszystko słyszy, przyjmuje tylko te sugestie, które są dla niej akceptowalne i zgodne z wewnętrznym przekonaniem. Następnie zwalnia akcja serca, oddech staje się miarowy, następuje rozluźnienie mięśni, nie ma wyrzutów hormonów stresu i pacjent pozostaje spokojny i wyciszony.

American Dental Association oficjalnie zaakceptowało zastosowanie hipnozy w gabinecie stomatologicznym 50 lat temu. W Ameryce łączone leczenie jest szeroko stosowane i kosztowne, zabieg z użyciem hipnozy to koszt 10 razy większy od standardowej procedury, ale mimo chętnie wykorzystywany.

W Zachodniej Europie i w tym szczególnie w Niemczech, ponad 1000 lekarzy praktykuje leczenie stomatologiczne z użyciem hipnozy. Działanie takie uważane jest za bardzo korzystne dla pacjenta, szczególnie takiego, który zmaga się z dentofobią oraz alergią na środki znieczulające.

Hipnoza działa szybko i bezboleśnie, nie powoduje konsekwencji zdrowotnych, dodatkowo przynosi wiele korzyści.

W gabinecie stomatologicznym, za pomocą hipnozy i odpowiednich transkrypcji można podjąć działania bardzo korzystne dla pacjenta i procesu dentoleczenia. Przede wszystkim włączyć procedurą przeciwbólową, procedurę uspakajająco-wyciszającą, procedurę relaksacyjną, procedurę przeciw fobii, a przede wszystkim dentofobii oraz procedurę dotyczącą eliminacji ogólnego stresu. W zależności od problemów pacjenta, podjętą aktywność można dopasować bezpośrednio do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Oczywiście powodzenie działania zależy od jego poziomu lęku, stresu oraz paniki, czasami wystarczy krótkie działanie, czasami pacjent wymaga dłuższej interwencji.

Korzyści użycia hipnozy w gabinecie stomatologicznym są ogromne.

Procedura przeciw bólowa bez chemii, oparta na współpracy z pacjentem.

Ograniczenie uczucia bólu- pozwala na użycie mniej środka znieczulającego i wydłużenie jego działania.

Obniżenie poziomu strachu umożliwiające podjęcie leczenia.

Całkowita eliminacja dentofobii, zanik lęku przed leczeniem i otoczeniem stomatologicznym.

Leczenie bez stresu i lęku.

Relaksacja podczas zabiegu- atmosfera wyciszenia, neutralizacja przykrych dla pacjenta. dźwięków, w tym uciążliwego borowania i stukotu narzędzi.

,,Odporność ‘’ na stres , zahartowanie oraz zniwelowanie napięcia i przykrych reakcji związanych w występowaniem czynnika stresogennego.

Pacjent, który przeszedł terapię w użyciem hipnozy ma tylko dobre doświadczenia i doznania.

Czuje się dobrze zarówno psychicznie jak i fizycznie, chętnie podejmuje kolejne stomatologiczne wyzwania i płynnie przechodzi kolejne etapy leczenia bez strach oraz nadmiernego stresu.

„Hipnoza” pochodzi z języka greckiego i oznacza sen.

Hipnoza to stan koncentracji umysłu, skupienia uwagi, znacznie większej niż jest to możliwe w zwykłym stanie czuwania.

Pacjenci z dentofobią – jest ich bardzo wielu. Hipnoza może mieć zastosowanie nie tylko jako walka z lękiem ale także pozwala na ograniczenie wydzielania przez pacjenta śliny oraz ograniczenie krwawienia w trakcie zabiegu, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów chorych na hemofilię. Wg specjalistów przy zastosowaniu hipnozy możliwa jest praktycznie bezkrwawa ekstrakcja.

Dzięki hipnozie udaje się u pacjenta zmniejszyć poziom strachu przed leczeniem i ograniczyć odczuwanie bólu. Hipnoza często stosowana jest jako dodatek do znieczulenia, który pozwala na znaczne zmniejszenie jego dawki oraz wydłużenie działania.

Tylko 20–30% pacjentów leczących się u stomatologa jest pozbawiona od lęku.

46–59% pacjentów przeżywa niepokój i strach. Około 27% wykazuje stany lękowe.

Zastosowanie hipnozy podczas wizyty stomatologicznej powoduje w pacjencie stan zrelaksowania i rozluźnienia oraz pozwala na wyeliminowanie napięcia i lęku związanego z leczeniem. Pacjent nie traci kontroli nad swoim zachowaniem i pozostaje świadomy. Następuje spowolnienie oddechu, uspokojenie akcji serca czy rozluźnienie mięśni. Nie ma wyrzutu adrenaliny (hormon stresu) i pacjent pozostaje spokojny i wyciszony.

18 Aug, 2020

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

W naszej klinice oferujemy pacjentom pełny zakres zabiegów chirurgicznych m.in.: ekstrakcja zęba usunięcie zęba zatrzymanego lub pozostawionych korzeni (dłutowanie) usunięcie wierzchołka korzenia lub części korzeni korekcja tkanek miękkich   Chirurgia… Read More
18 Aug, 2020

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Stomatologia estetyczna oferuje zabiegi związane z poprawą wyglądu zębów oraz twarzy: licówki kompozytowe licówki pełnoceramiczne wybielanie zębów rekonstrukcje i poprawę kształtu zniszczonych zębów korygowanie kształtu i koloru zębów wszczepienie implantów… Read More
18 Aug, 2020

Dlaczego i-PRF

Dlaczego i-PRF? Specjalista wykonujący zabieg – lekarz i-PRF – iniekcyjna forma fibryny bogatopłytkowej to osocze wzbogacone o niezwykle cenne komórki macierzyste, leukocyty i płytki krwi wydzielające naczyniowy czynnik wzrostu. i-PRF… Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *